Украинската танцова платформа Zmina разгръща социалните измерения на танца в РЦСИ "Топлоцентрала"

От 23 до 25 октомври украинската професионалната танцова платформа Zmina гостува в Регионален център за съвременни изкуства "Топлоцентрала", за да запознае публика и професионалисти с различни аспекти на танцовото изкуство.

23 октомври, зала 4: 10:00 ч. – 15:00 ч. – семинар; 19:00 ч. – 20:30 ч. – коктейл и представяне на танцовите филми  

24 октомври, зала 4: 10:00 ч. – 15:00 ч. – семинар; 19:00 ч. – 20:00 ч. – спектакъл "Danse Macabre. Безсмъртният танц"

25 октомври, зала 4: 10:00 ч. – 15:00 ч. – семинар; 16:30 ч. – 18:00 ч. – дискусия; 19:00 ч. – 20:00 ч. – спектакъл "Следите"

На 23 октомври програмата ще бъде открита с премиерни прожекции на три видео произведения, създадени за онлайн архива на украинския танцов проект Let The Body Speak. Проектът "Нека тялото говори: възстановяване на общността" се изпълнява от "Топлоцентрала" с подкрепата на фондация "ИЗОЛЯЦИЯ", Trans Europe Halles и Malý Berlín и е съфинансиран от Програмата "ZMINA: Rebuilding", създадена с подкрепата на Европейския съюз по специална покана за предложения в подкрепа на украинските разселени хора и украинските културни и творчески сектори.

Програмата включва спектаклите "Dance Macabre. Безсмъртният Танц" и "Следите", премиерни прожекции на видеоденс произведения и дискусии с представители на културния сектор. Танцовата платформа Zmina запознава широката публика с нови творби на млади, но вече популярни украински хореографи и режисьори. Дискусиите ще насърчат сътрудничеството и споделянето на опит, инициират разговори за ролята на артистите в изграждането на гражданското общество, насърчавайки доверието на общностно и държавно ниво.

Танцовият спектакъл "Danse Macabre. Безсмъртен танц" на Богдан Полишчук, който публиката ще види на 24 октомври, предлага интерпретация на преобладаващия европейски мотив, съсредоточен около образа на Смъртта. Традиционно Смъртта е изобразявана като безмилостен измамник, мощна сила, която принуждава грешното човечество да следва нейната музика. Тези, които го чуят, стават участници в опасен и ужасяващ танц. В изпълнението на Полишчук танцьорката започва танца си с образа на Смъртта, която свири на един от най-старите музикални инструменти – шаренката. Тя обаче не му се подчинява, а става равностоен партньор.

Украинската танцова платформа представя съвременни произведения, създадени през 2023 г. и 2024 г. Всяко от тези произведения изследва границите на съвременния танц, черпейки както от европейските, така и от украинските културни традиции.

"Културният диалог между страните е изключително важен и помага за разрешаването и повлияването на положителните промени в обществото. Той помага да се изгради мост между различните страни, насърчавайки естественото развитие на разбирателство, подкрепа и човечност. Необходимо е да намерим начин да създадем общи ценности и споделено бъдеще. Очаквам с нетърпение да се срещна с артисти от България, за да започнем заедно това пътуване", казва Тетяна Знамеровска, хореограф и изпълнител на спектакъла "Следите".

Събитието ще завърши с панелна дискусия с участието на украински и европейски артисти, насочена към обмяна на опит в изграждането на силна професионална общност от хореографи и подкрепа на творческите връзки по време на обществени кризи. Едно от основните предизвикателства, пред които е изправена украинската общност, е принудителната миграция на много артисти в чужбина. Въпреки че този въпрос не е толкова належащ за общностите в Латвия, Естония и България, тъй като не е свързан с военни действия в техните страни, въпросът за взаимодействието между артисти, разделени от разстояния, остава актуален за всички.

 

21.10.2024