На 4 януари 2025 г. се навършиха 147 години от Освобождението на София от османско владичество. С преклонение към загиналите войни паметниците в града, свързани с историческите събития, събраха почитта на днешните граждани на София. Венци и цветя от Столичната община бяха положени на паметниците „Български опълченец“, „Цар Освободител“ и паметника на ген. Гурко.
Цветя на паметника “Български опълченец” поднесоха заместник-кметовете на София Надежда Бобчева – „Зелена система, екология и земеползване“, Иван Василев – „Финанси и здравеопазване“, Никола Барбутов – ”Европейски политики, международна дейност и туризъм”, както и общински съветници.
В студеното утро на 4 януари 1878 година в София влизат руските войски, начело с генерал Гурко. Софиянци посрещат войските с тържества и отслужват благодарствен молебен за освобождаването на града. Църковното предание разказва, че на дърво пред полуразрушения храм „Света София” софиянци окачва камбана, която бие в продължение на дни, за да оповестява освобождението на града.
Смелите войни са посрещнати от жителите на София на пл. „Кору-чешме” (дн. площад „Света Неделя”). Учителят Михаил Буботинов ги приветства от името на хората на града със специална реч. В катедралния храм „Света Неделя” е отслужен благодарствен молебен в присъствието на генерал Йосиф Гурко и генерал-майор Отон Раух.
От този ден нататък всяка година на 4 януари камбанен звън отеква в София, за да ни припомня за онези епични дни. По-късно през 50-те години на миналия век честването е преустановено, но отново е възстановено през 2007 г.
Днес историческа възстановка на някогашните паметни събития пресъздаде основните моменти от деня преди 147 години. В историческите сцени участваха близо 100 участници от НС „Единение“, които разкриха славните моменти от миналото под звуците на патриотична музика от времето на Възраждането. Пред днешните столичани оживяха някогашните безстрашни войни и знаменосци. Възстановката бе организирана от столичния район “Надежда”, Сдружение "Национален съюз "Единение" и Сдружение "Обединени Балкани".
„Паметта за миналото и идеалите на Левски и Ботев за свободата трябва да пазим и предаваме на децата си. Да помним с гордост и признателност героите, които са се борили за свободата ни. Нека не забравяме техния подвиг и да продължаваме да пазим и развиваме нашата родина с любов и уважение към историята ни. Със същата решителност и дух, нека градим бъдещето на София” – каза Иван Василев, заместник-кмет по “Финанси и здравеопазване” на Столичната община.
Снимки: Антон Кръстев, Иван Шишиев