София и Варна подписаха меморандум за сътрудничество в образованието с италианската община Реджо Емилия

Предвиждат се съвместни инициативи за насърчаване на ранното детско образование и иновациите, вдъхновени от подхода на "Реджо Чилдрън"


Кметът на София Васил Терзиев заедно с кмета на Варна Благомир Коцев подписаха меморандум за сътрудничество в сферата на образованието с италианската организация „Реджо Чилдрън“, която има богат опит в областта на прилагането на успешни практики за ранното детско развитие.

"Образованието започва от най-ранна детска възраст. Това, което направим днес, ще има дългосрочно отражение върху нашето общество. В приоритетите за децата трябва да бъдем обединени, да имаме общи цели, защото нямаме различия по въпроса какви искаме да бъдем след 20 години" – каза кметът Васил Терзиев.

По думите му „образованието, културата, спорта и социалните дейности са едни от най-важните приоритети за нас, но от това, което направим сега, зависи къде ще бъдем след 20 години. Ще се научим как да правим по-хубави пътища, по-красиви паркове и градска среда, но работата за развитие на децата и промяната на обществото надхвърля краткосрочните измерения на една администрация.

Всеки подход, който създава по-здрави, по-свободни деца, които се интересуват от външния свят и искат да го направят по-хубав, е значим.“

Васил Терзиев благодари на Посолството на Италия, на община Реджо Емилия и посочи, че в лицето на Реджо Емилия имаме партньор, с който можем заедно да започнем работа за развитието на добри образователни стандарти.

Подписването се проведе в присъствието на посланика на Италия – Н.Пр. Джузепина Дзара, Гайтано Скурия, който отговаря за сътрудничества в областта на Образованието в Посолството, заместник-кметовете на Столичната община Благородна Здравкова, Никола Барбутов и общинския съветник от ПП-ДБ-Спаси София Цветелина Симеонова-Заркин.

Столична община и Реджио Емилия ще работят за създаване на съвместни инициативи за насърчаване на ранното детско образование и иновациите, вдъхновени от подхода на Реджо Емилия.

„България, София и Италия имат редица съвместни инициативи и се радвам, че заедно ще продължим да работим в областта и на ранното детско развитие“, каза посланикът на Италия у нас Н.Пр. Джузепина Дзара.
Организацията „Реджио Чилдрън“, създадена от община Реджо Емилия, е посветена на споделяне на педагогическия опит в детските ясли, градини и предучилищни заведения. От 1994 г. функционира като Международен център за защита и насърчаване на правата и потенциала на децата. Подкрепя професионалното развитие на учителите и непедагогическия персонал. Работи за образователните иновации по света.

Предвижда се да бъдат развити:
- Възможности за професионална подготовка на български възпитатели и учители;
- Провеждане на изложби и ателиета, разпространение на книги и публикации, развитие на съвместни проекти, свързани с ранното детско образование и правата на децата;
- Проучване на възможността за създаване на иновативни пилотни детски градини в София и Варна, вдъхновени от подхода на Реджо Емилия.

Индивидуалният подход към всяко дете – това е в основата на стратегията на Реджо Чилдрън. С иновативен и стимулиращ метод за ранното детско образование се цели подчертаване на качествата на детето, така че то да расте способно и уверено. Всяко дете носи в себе си голям потенциал и силно любопитство, което направлява неговия интерес да разбере своя свят и мястото си в него.  

Зам.-кметът на София по "Култура, образование, спорт и младежки дейности" Благородна Здравкова посочи, че ще работи с всички сили за осъществяването на инициативите на иновативния проект в София.

Никола Барбутов, зам.-кмет по „Европейски политики, международна дейност и туризъм“: Комуникацията с европейските партньори и прилагането на най-добрите практики от Европа тук е приоритет на екипа на кмета Терзиев и съм щастлив, че ще работим по тази стратегическа тема заедно с италианската страна. Столична община финансира с европейски средства редица образователни проекти и подписването на този меморандум ще бъде от голяма важност за развитие на образователната инфрастурктура на Столична община.

Цветелина Симеонова-Заркин, която работи активно за постигането на това важно сътрудничество, сподели, че именно общината е институцията, която стои най-близо до семействата и децата и най-добре познава техните нужди. Една от тези нужди е подобряването качеството на ранното образование. "Меморандумът ще ни даде възможност да работим целенасочено в тази посока чрез обучение на учители и въвеждане на иновативни практики с фокус правата на децата."

17.01.2025