Програма "Наследство" на Художествена галерия "Дечко Узунов": "Дечко Узунов. Образни мотиви на български моми и невести"

Художествена галерия "Дечко Узунов"
Програма "Наследство"
"Дечко Узунов. Образни мотиви на български моми и невести"
21 февруари – 15 юни 2025 г.
Откриване: 21 февруари (петък), 18:00 ч.

Изложбата "Дечко Узунов. Образни мотиви на български моми и невести" има за цел да популяризира творческото наследство на големия български художник и е част от Програма "Наследство" на Художествена галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия. Експозицията се открива в края на месец февруари – месецът, в който Дечко Узунов е роден, и представя възможност да бъдат видени маслени платна и акварели от фонда на институцията, свързани с темата за българските моми и невести.

Куратор на изложбата тази година е проф. Чавдар Попов. В своя текст към изложбата той пише: "През втората половина на 60-те години, както и през 70-те години, Дечко Узунов не е единственият български художник, който разработва образните мотиви на жената, момата, невестата, българката. В различни идейни и тематични аспекти (етнопсихологически тип, майчинство, плодородие, устойчивост на националните традиции и т.н.) подобни мотиви, освободени от фабулно-повествователно начало и изведени до степен на определени пластически формули, се срещат в творчеството и на други наши живописци.
При все това обаче, в своите маслени картини, акварели и пастели Дечко Узунов изявява индивидуално най-добрите качества на своето живописно майсторство и в пълна степен демонстрира особеностите на своя талант. Той насочва вниманието си към определени архетипи, характерни за "вечната" антиномия между "родно" и "чуждо", белязала значителна част от тенденциите и насоките в нашето изкуство след Освобождението. "Момите" дават на автора изключително богати възможности да разгърне в пълна степен цялата красота на своето рисунъчно великолепие и на своята колористика, освободени от едностранчив тематизъм или от илюстративна сюжетност."

Изложбата е придружена от двуезична дипляна.